Fethiye Yörükler

Fethiye’de Yörük kültürü neredeyse bitme noktasına gelmiş durumdadır. Fakat hala bu kültürü devam ettirmeye çalışan kesimde vardır.

Bunun kanıtı da Çalış plajına kurulan ve bar olarak hizmet veren Yörük çadırıdır. Otantik bir ortamda kulağınızı okşayan dalga sesleri ve akşam belirli bir saatten sonra yerel sanatçıların canlı performanslarıyla ile tam anlamıyla bir Yörük havası estirmeye çalışılmaktadır.

Şuan Yörük kültürünü yaşayan çok az bir kesim var. Bunlarda genelde Karaçulha ve Karadere beldesinde yaşamaktadırlar.

12-13 yaşlarında iken rahmetli babam bizi bir yayla gezisine götürmüştü. Kız kardeşim daha çok küçüktü babamın tanıdığı bir kişinin Yörük çadırına ziyarete gitmiştik.

Akdağ’ın zirvesinde denebilir saatlerce yürümüştük en sonunda vardık. Keçilerin kıllarından yapılmış çadırın içinde oturduk. Hemen bize bir kuzu kestiler ve taştan yapılmış ilkel bir fırına verdiler.

Yörükler misafiri çok severler ve onları en iyi şekilde misafir eder ve ilgilenirler. Kuzu fırında iken içimden şöyle geçti bu taşların arasında pişen et yenir mi ?

Aradan zaman geçti kuzu fırından çıktı ve herkes yemeye başladı. Bende merakla yemeye başladım.

O kuzu hayatımda yediğim en güzel etti.

Rakım yüksek olduğu için yada hava basıncından bilemiyorum ama güneş bizi siyahlaştırmıştı. Halbuki yanmak için plajı tercih ediyorduk ama nedense bizi yayla güneşi daha çok yakmıştı.

Kıl çadırın içine geçtik dediğim gibi kardeşim çok küçüktü ve etrafta başka ev çadır falan yoktu. Kardeşim babama ilginç bir soru sordu. “Baba burada herkes oturarak mı uyuyor?” diye. Etrafta ev yok başka çadır yok. Çadırın içinde yatak yok. Onun dikkatini çekmişti.

Şimdi Akdağ eteklerinde çok az sayıda Yörük bulunmaktadır. Daha ilerlerde Toros’ların eteklerinde de yaşayan Yörükler mevcut. Fakat bu Fethiye’ye oldukça uzak hatta Antalya’dadır.

Çiftlik köy beldesinde Yörük müzesi adında tamamıyla Yörük kültürü ile bezenmiş bir apart bulunmakta ve çok da ilgi görmektedir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]