Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Bugün Fethiye’nin en önemli antik kentlerinden birisidir Tlos Antik Kenti. Fethiye için ne kadar önemli bir yere sahipse, Lykia uygarlığı döneminde de Likyalılar ve Romalılar için o kadar öneme sahip şehir’di Tlos.

Fethiye’nin 42km doğusunda Akdağ’ın eteklerine Likyalılar tarafından kurulan ve Likya uygarlığının 3 oy hakkına sahip önemli yerleşimlerinden birisidir Tlos.

Tlos, Likya federasyonun spor karşılaşmalarını yaptığı alan olarak bilinmekte. Uygarlığın 6 büyük şehrinden birisi olan kentte hala ayakta kalmış kilise, surlar, tiyatro, akropol ve son yıllarda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan spor karşılamalarının yapıldı alan görülebilir.

Akdağ’ın eteklerinde kurulan kent Eşen çayı havzasının muhteşem manzarasını sunuyor. Hala ayakta kalan antik tiyatro kentin ziyaret edilmesi gereken yerleri arasında. Turizm bakanlığı tarafından korunan ve Akdeniz üniversitesi tarafından kazı çalışmaları yapılmakta olan kenti girişte müze kartınızı kullanabilirsiniz.

Tlos Antik Kenti için hazırladığımız görsel galeriye Tlos resimleri sayfasından ulaşabilir, bu tarihi zenginliğimizi daha yakından tanıyabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]