Seki Beldesi

Seki beldesi aynı zamanda Fethiye’nin yaylasıdır. Kışın nüfusu az olsa da bu sayı yaz aylarında artmaktadır. Fakat son yıllarda Eren dağı kayak tesisi projesi ile Seki Adını Dünya’ya duyurmakta ve emin adımlarla büyümekte gelişmektedir.

Fethiye halkının yaz aylarında en çok tercih ettiği yayla beldelerinden biridir Seki beldesi.

Ulaşım

Fethiye Antalya yayla yolu üzerinde bulunmaktadır. Ana yola 9 km içerde bulunmaktadır.

Aracınız ile değil de dolmuş ile bu beldemize ziyaret etmek isterseniz, Fethiye şehir merkezinden kalkan Seki Belediyesi halk otobüsü ile gidebilirsiniz.

Eren dağı üzerinde yapan kayak tesisi projesi ile Seki beldesi oldukça değer kazanan arsa ve araziler şimdiden inşa planlarının hazırlandığı bir merkez olma durumundadır.

Seki Yaylası yakınında Yayla Patlangıç, Yayla Eldirek, Yayla Karaçulha, Çamköy, Yayla Esenköy, Yayla Gökben, Yayla Ceylan, Yayla Zorlar, Yayla Atlıdere, Yayla Temel Seki yaylası yakınlarındaki yaylalardır.

Konaklama

Seki Merkezinde küçük çapta otel veya pansiyonlar bulunmakta olduğunu belirtmek isterim. Hatta bir çok spor kulübü yaz aylarında bu beldede kamp yapmaktadırlar.

Yerli halkın gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Elması, cevizi ve eriği ile meşhur bir beldemizdir.

Yayla beldesi olmasına rağmen halkın tamamı okuma yazma bilir. Hatta son zamanlarda belde nüfusunun büyük kısmı Üniversite mezunu olmaya başlamıştır.

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]