Saklıkent Kanyonu

Fethiye`nin hayret uyandırıcı doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Saklıkent, Fethiye şehir merkezinden 50 km uzaklıkta, Kayadibi köyünde bulunuyor.

Muğla ile Antalya ili, Fethiye ile Kaş ilçe sınırlarını belirleyen Saklıkent kanyonu 17 km uzunluğunda. Görmeniz hatta bu kanyon içerisinde mutlaka yürümeniz gerekiyor.

Saklıkent’e nasıl gidilir?

Fethiye şehir merkezinden Antalya yönünde ilerliyoruz. Kemer beldesi yakınlarında bir kavşakta Kaş – Antalya ve Korkuteli Antalya olarak yol ayrılacak siz Korkuteli Antalya yolunda 3 km kadar devam ediyoruz. Eşen çayı üzerinde bulunan köprüyü geçince de sağa Tlos- Saklıkent yolu ayrılacak. En kolay tarihi bu yoldan hiç sapmadan devam etseniz sizi Saklıkent kanyonuna iletecektir.

Kanyona giriş ücretli fakat ayrıca otopark ücreti ödemiyorsunuz. Kanyona giriş kayalara çakılan demir çubukların üzerine yapılan köprüden sağlanıyor. Siz tahta köprü üzerinde yüksek kayaların verdiği heyecan ile yürürken köprünün altından geçen buz gibi soğuk nehrin serinliği vücudunuza çarpmaya başlayacak.

Köprünün sonunda sizleri bekleyen muhteşem vadide hemen her taşın altından fışkıran sular sanki patlarcasına yeryüzüne çıkıyor, birkaç dakika etrafa göz gezdiğinizde bu koca nehrin buradan çıkan kaynak sularından oluştuğunu çok kola anlayabilirsiniz. Başınızı çevirdiğiniz her yerde suyun fışkırmasının farklı bir haline tanıklık edebilirsiniz. İçerisi oldukça serin.

Burada yapacağınız küçük gezinizin ardından paçalarınızı kıvırıp yada şortunuzu giyip o buz gibi suya dalarak karşıya geçme zamanı geldi. İşte buradan itibaren 17 km yürümek mümkün fakat ilk 5 km ekipmansız olarak mümkün olsa da 5 km’den sonrası ancak tırmanma ve güvenlik ekipman gerektirmekte. Buradaki yörüyüşte her an üzerinize düşecek gibi durması sizi endişelendirebilir. Fakat onların düşmesinin kolay olmadığını bilmeniz yeterli.

Kanyondan sonra yorgun olursanız, kanyonun çıkışında bulunan nehrin kıyısında ki yerlerde dinlenmek mümkün. Kanyonu çıkarken hemen üzerinizde bir köprü var. Bu köprüyü aracınızla yada yaya geçin. 100 metre sonra sizleri muhteşem bir cennet daha bekliyor. Burada suların yeryüzüne çıkışı biraz daha sakin ama muhteşem görüntülerle çıkıyor. Yine burada oturup dinlenebileceğiniz restoranlar bulunuyor.

Saklıkent’i daha iyi ifade edebilmek için hazırladığımız Saklıkent resimleri sayfamızda daha çok görsel bulabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]