Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti

Fethiye – Kaş karayolu üzerinde Eşen kasabasının hemen yakınlarında olan Minare köyünde bulunan antik kent, Fethiye gezinizde uğramanız gereken rotalar arasında olmalı.

Likya döneminde Xanthos’un nüfusu oldukça artar bu durumda yeni arayışlara giren Xanthos halkı içerisinde bir kısım yaşlı dönemin Kragos Dağı olarak bilinen fakat bugünün Babadağ’ın Fethiye kısmına bakan tarafına tam tersi Akdağ tarafına kısmına bakan kesimde Pinale kentini kurarlar.

Sarp yamaçlarında bulunduğu antik kent hızla gelişir ve Likya Federasyonun 3 oy hakkına sahip büyük bir yerleşimi olur. Pınara’da şuana kadar ciddi bir kazı çalışması yapılmadığı için kesin tarihi bilgiler edinmek mümkün değil. Fakat antik kent çevre antik kentlerde yapılan kazı çalışmalarında Pınara’nın tarihine ışık tutacak bilgiler edinilmekte.

Pınara’nın sonu Xanthos kadar felaket olmasa da geçirdiği deprem vb doğa olaylar sebebiyle Milattan sonra sekizinci yüzyılda önemini kaybetmiştir. Kent gezinizde kaya mezarları, lahit mezarlar, surlar, hamam, tiyatro, agora, odeon görebileceğiniz tarihi güzelliklerden bir kaçı.

Fethiye – Kaş yolu üzerinde Eşen kasabasına gelmeden Minare köyü sapağından 4 km kadar ilerlerin, köy girişine gelmeden sola ayrılan toprak yolda 2 km ilerlediğiniz zaman dik yamaçlara oyularak yapılmış mezarlar selamlayacaktır sizi. Gezi için en az 3 saatinizi ayırmanız daha güzel gezmenizi sağlayacaktır.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]