Kumluova Beldesi

Fethiye’ye en uzak olan beldelerden birisi Kumluova Beldesi. burada yaşayan halkın neredeyse tamamı seracılık ile geçimlerini sağlamaktadır.

Kumluova kendi ekonomisi ile ayaklar üstünde duran beldedir. Fethiye’nin en hızlı gelişen ve büyüyen belediyelerinden birisidir. Daha yeni belediye olmasına rağmen çok hızlı büyümüş ve gelişmiştir. Kumluova’ya bir çok kişi Küçük Fethiye derler .

Kumluova Muğla ve Antalya il sınırını belirleyen Eşen çayının Akdeniz’in serin sularına kavuştuğu yerde bulunur. Eşen çayı Çayağzı Plajından denize dökülmektedir.

Halkın tamamı seracılık ile uğraşır uluslar arası metropol hali vardır. En küçük mahallelerine kadar neredeyse tüm sokakları parke kaplıdır yada asfalttır.

Burada müthiş bir dayanışma vardır. Örneğin Belediye başkanı Sayın Ramazan Kaynak halk tarafından o kadar çok sevilir ki sokakta çocuğa sorsanız onu bilir tanır. Belediye başkanı ise gerçekten insanların bu sevgisinin karşılığını vermekte hizmette kusur etmemektedir.

Gezilecek yerleri hemen belde merkezine 500 mt uzaklıktaki Letoon ve Çayağzı plajı ilk sıralarda yer alır. Letoon şehir merkezine yakın tarihi tiyatro alanı ve tarihi eselerden oluşur. Yaz aylarında binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kasım Aralık aylarında başlayan Domates sezonu yaz aylarına kadar devam eder. Hele domateslerin satışına başlandığı Ocak ve Şubat aylarında burada müthiş bir hareketlilik olur. Kumluova Beldesi halkının çoğunluğunu çevre köylerden gelen insanlar oluşturur. Buraya sera yapmak için gelirler ve de yerleşirler.

Belde de su sıkıntısı yoktur. İçme suyu şebekesi sağlıklı bir şekilde çalışmakta. Sulama suyu ise zaten toprağı 2 m kazınca çıkmaktadır.

Konaklama için öyle otel pansiyon tarzı bir yer bulmanız mümkün değildir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]