Kemer Beldesi

Fethiye’ye 25 km mesafede bulunmaktadır Kemer Beldesi. Eşen çayı havzasında ve Eşen çayı suyu ile tarlalarına su vermekte ve nerdeyse tüm halkı tarım ve sanayicilik ile uğraşmaktadır.

Kemer’in gelir düzeyi düşüktür. Bu yüzden hizmet yok denecek kadar azdır. Ben kendimi bildim bileli aynı Kemer’dir asla ilerlememiştir.

Sanayicilik derken gelişmiş bir sanayi anlayışı değil tamirhaneler zinciri denebilir. Çevre köylerden gelen araç veya tarım aletleri gibi araç ve aletleri tamiratı burada yapılır.

Fethiye Antalya yayla yolu üzerinde kuruludur. Ulaşım sadece karayolu ile yapılabilir. Kemer beldesinde gezmek için pek yer olduğu söylenemez. Fakat çevre köylerde oldukça güzel yerler mevcuttur. Örneğin Ören Eşen çayının kaynağı yine 15 km mesafede Yakaköy ( Tlos Yakapark ), 30-35 km mesafe de Saklıkent vardır.

30 kusur köyün merkezidir denebilir ve bu çevre köyler ekonomik olarak Kemer beldesine bağlıdır. Buna rağmen gelişme hızı çok düşüktür. Belde de sağlık ocağı doktor yine öğretim kurumları ilköğretim lise mevcuttur.

Belediyeliğe hak kazanalı oldukça zaman olmuştur tahminim 1990 lı yıllardı. Beldemizde 1 adet banka mevcuttur. Mobilya beyaz eşya mağazaları vs yeterince vardır.

Kemer Orman İşletme Müdürlüğü 1 Ocak 1992 yılında kurulmuştur. Müdür, Md. Mavini, dört tane şef, altı teknik personel, dokuz idare personeli, on altı Orman Muhafaza memuru, beşi daimi, yüz on yedi mevsimlik işçisi bulunmaktadır.

Kemer beldesi tarihi kaynaklarına göre: Anadolu’nun büyük uygarlıklarından Likyalı’lar 1600 yıl bu topraklarda yaşadılar. 7 yy. da Arap akınlarıyla zayıfladılar ve daha sonra Anadolu halklarıyla eriyip gittiler.


[Toplam:1    Ortalama:5/5]