Eşen Beldesi

Fethiye’nin ekonomisi en zayıf olan beldelerinden birisi Eşen Beldesi. Fethiye’ye 55 km uzaklıkta olan beldemizin tek gelir kaynağı tarımdır. Yeni yeni çözülen sulama suyu sorunu ancak tarım kalitesini arttırmaktadır. Daha önceki yıllarda tütün yetiştirilen araziler sulama suyunun gelmesi ile daha farklı tarım ürünlerini yetiştirmeye teşvik etti ve özellikle son yıllarda oldukça başarılı adımlar atıldı.

Yamaç kısımlar sulama suyunun ulaşmadığı kısımlar zeytincilik yapılmakta hatta Fethiye’de zeytincilikte hatırı sayılır bir yerdedir.

Seracılık da yine son zamanlarda hızla artmakta olan diğer bir tarım sektörüdür.

Eşen beldesinde haftada iki gün pazar kurulur ve bu pazarlara çevre köylerden yoğun katılım olur.

Eşen Toprakları hızla değer kazandığı bir gerçektir bunun nedeni ise Hem Fethiye’ye hem de Kaş, Patara, Kalkan tarafına yakın olması ve tüm bu yerlere ulaşımın sadece Eşen yolu üzerinden yapılıyor olması.

Beldede Turistik tesis yok fakat çok yakın zamanda olacağı kesin. Beldemizde Karakol, eczane bulunmaktadır. Yine öğrenim sorunu yoktur.

Yakın mesafedeki tarihi eseler Minare köyündeki tarihi kalıntılardır yaklaşık 5 km mesafede bulunmaktadır.

Belde bir ana cadde üzerinde yoğunlaşmıştır. Tüm esnaf ve dükkanlar bu cadde üzerinde kuruludur. Ekonomisi çok iyi bir beldemiz değildir ama hızla geliştiği için yakın zamanda çok daha güzel bir yer olacağı kesindir.


[Toplam:1    Ortalama:5/5]